Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, Ortaca Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karaçelik’in de aralarında bulunduğu bir grup, yeni yıla dünyaca ünlü İztuzu Plajı girşinde nöbet tutarak girdi.

İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan ve aralarında 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Ortaca Belediye Meclis adayı olan Ramazan Oruç’un da bulunduğu şirket Dalçev’in geçen pazartesi gece yarısı olduğu gibi buradaki tesislere girmesine izin vermeyeceklerini belirten grup, hukuk mücadelesinin devam ettiğini belirtti.

İztuzu Plajın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalçev’in yetkililerinin, geçen 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden oldu. Olayın arından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin vermedi. Dalyan’a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu’nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in de katılmıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar sonunda sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı. Ancak Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, belediye çalışanları, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevrecilerden oluşan 176 kişilik bir grup, Dalçev’in tekrar İztuzu’ndaki tesislere tekrar girmemesi için yılbaşı gecesi plajın girişinde nöbet tutmaya başladı.

Havanın yağmurlu olması nedeniyle plajın girişindeki demir bariyerlerin bulunduğu bölgede gerilen brandanın altında toplanan, aralarında İztuzu Kumsalını Kurtarma Platforumu (İKUP) üyelerinin de bulundugu grup, variller içinde yakılan ateşlerde ısınmaya çalıştı. Belediyenin gezici aracıyla gruba sıcak çay servisi yapıldı. Önüne ‘İztuzu Halkındır’ yazılı pankart asılan direniş çadırındaki eyleme katılanlar oluşturulan bir panoya tek tek isimlerini yazdı.

“YUVARLAKÇAY’DA KAZANDIK YİNE KAZANACAĞIZ”

İKUP Sözcüsü Murat Demirci, bundan 5 yıl önce Yuvarlakçay da kurulmak istenen Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı verdikleri mücadelede de yıl başında nöbet tuttuklarını hatırlatarak, “Aylar sonra mücadeleyi kazanıp HES’i iptal ettirmiştik. Şimdi aynı mücadeleyi İztuzu’nda yapılan hukuk dışı uygulamaya karşı da veriyoruz. Burası halkın, işletmesi de belediyenindir. Bariyerleri kırıp hukuk dışı uygulamayla İztuzu’nu ele geçirmeye çalışan zihniyete karşı mücadele ediyoruz. Dalyan halkı bu gece olduğu gibi mücadeleyi kazanana kadar burada nöbette duracak ” dedi.

“İZTUZU’NA DALÇEV NE DE MUÇEV GİREBİLİR”

Ortaca Belediyesi’nin Avukatı ve İKUP sözcülerinden Berna Babaoğlu Ulutaş, İztuzu’nda Ortaca 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin belediye lehine vermiş olduğu karara rağmen bir işgal yaşandığını ileri sürüp, “İşgal girişiminde bulunan Dalçev jandarma tarafından İztuzu’ndan uzaklaştırıldı. Belediye de bu kişilerin cezalandırılması için ilgili yerlere şikayette bulundu. Ortaca 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığımız davada, Muğla Turizm Çevre Vakfı’nın (Muçev) Dalçev şirketi ile yapmış olduğu sözleşmenin iptali davasında, protokol hükmünün durdurulması konusunda ihtiyati tedbir konulmuştur. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muçev arasındaki protokolün yürütülmesin, durdurulması ve iptali için dava açtık. Bunda da ihtiyati tedbir kararı verildi. Bu kararlara göre hukuken buraya ne Dalçev ne de Muçev girebilir. Eski durum devam etmekte ve Ortaca Belediye Başkanlığı da plajları işletmeye devam edecektir” diye konuştu.

“DİRENİŞİN PARÇASI OLMAK BENİ MUTLU EDİYOR”

Ortaca Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karaçelik de “Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana demokrasi mücadelesi veren bir toplum olarak hayatın her alanında haklarımızı savunarak geçiriyoruz. Sadece İztuzu değil, ülkemizde talan edilen bir çok alan var. Ülkenin bir çok yerinde olan bu tür direnişlerin bir parçası olmak beni mutlu ediyor. Yeni yılda demokrasi ve hukuğun tam anlamıyla uygulanmasını diliyorum. Yeni yılın İztuzu için de hayırlı olmasını diliyorum ” dedi.

Açıklamaların ardından grup yeni yıla elllerindeki maytapları yakıp, ‘İztuzu halkındır, halkın kalacak’ sloganları atarak girdi.

Süleyman İlter / Ortaca Muğla DHA

 

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.