Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nı işletme hakkının belediyeden alınarak bir şirkete verilmesine tepki gösteren bazı vatandaşlar, yeni yıla plajın kapısının önünde girdi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in de aralarında bulunduğu protestocular, tepkilerini yılbaşı gecesinde de sürdürdü. Plajın girişinde toplanan vatandaşlar, yağış nedeniyle zor anlar yaşadı. Yağmurun şiddetini artırması üzerine çadıra sığınan protestocular, ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Belediye Başkanı Karaçelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, “direniş” ve “hak arama” mücadelelerinin her zaman hukuk kuralları çerçevesinde olacağını söyledi. Yeni yıla girerken sürekli iyi dileklerde bulunulduğuna işaret eden Karaçelik, “Ben de ülkem ve vatandaşlarım adına gelecek yılın hukuk ve demokrasinin tam uygulandığı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

İztuzu Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci de İztuzu’nun Türkiye’deki diğer kumsallardan farklı olduğunu ve el değmemiş bir doğası bulunduğunu kaydetti.

Bu gibi alanların korunarak, para için kiraya verilmemesi gerektiğini dile getiren Demirci, “Burasının belediye tarafından rant gütmeden işletilmesini istiyoruz. Onun için buradayız ve tüm kararlılığımızla devam edeceğiz” diye konuştu.

Demirci, plajın belediye tarafından işletilmesi için 10 bini ıslak olmak üzere 35 binin üzerinde imza topladıklarını ve plaj girişinde imza tablosu oluşturduklarını belirtti.

Açıklamaların ardından protestocular yeni yıla, “İztuzu halkındır, halkın kalacak” sloganlarıyla girdi.

http://www.muglasehir.com/

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.