Muğla’nın Ortaca sınırları içerisinde yer alan dünyaca ünlü İztuzu Plajının yabancı ortaklı bir özel şirkete kiralanması ile başlayan ve özel şirketi araçlarının gece vakti yasak olan saatlerde plaja girmesi ile zirve yapan eylemler, Ortaca Asliye Mahkemesinin kiralama sürecini sona erdiren kararının ardından Cuma gününde sona ermişti. Eylemin organizasyonunu yapan ve 10 gün boyunca dondurucu soğuk havada dahi İztuzu girişinde bekleyen İKUP (İztuzu Plajını Kurtarma Platformu) üyeleri, Pazar günü “Keşke dememek için Keşkek ye” sloganı ile keşkek günü düzenlediler.

İztuzu plajında yapılan etkinliğe Muğla ve ilçelerinin yanı sıra, Antalya ve İzmir’den de olmak üzere, yaklaşık 4bin kişi katıldı.

Havanında güneşli olması ile birlikte piknik havasında geçen etkinlikte plaja gelenler hem İKUP’un dağıttığı keşkek, lokma ve ayranı yiyip içtiler, hemde yanlarında getirdikleri yiyecekleri yediler. Birçok kişi de güneşli havada İztuzu plajının kumlarında çocukları ile birlikte gezdi, eğlendi.
Etkinlik için İKUP tarafından kazanlarla 2bin kişilik keşkek yaptırıldı. Keşkeğin verilmesi ile birlikte başlayan kuyruk, etkinliğin ilerleyen saatlerine kadar devam etti, keşkek katılımcılara yetmedi.

Etkinliği düzenleyen İKUP adına açıklamada bulunan İKUP Sözcüsü Murat Demirci; “Burası herhangi bir kumsal değil. Türkiye’nin birçok yerinde çok sayıda kumsal var. Burası caretta carettaların ve deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı. Türkiye’de bu gibi farklı yerler de var ama burası en iyi korunan yer. Bu konuda Dalyanlı ve tekneciler çok duyarlıdır. Yine burada Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi var. Kumsalın korunmasında herkesin payı var. Burayı aslında Dalyanlı koruyor ve korumaya da devam edecektir”.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına konuyu uygun bir dille anlattıklarını ifade eden Demirci, Bakanlığın sorunu buradaki halkın beklentisine uygun şekilde sonuçlandırması temennisinde bulundu.
Halkın hiçbir zaman doğayı ikinci plana itecek yaklaşımlara “evet” demeyeceğini herkesin görmesini istediklerini vurgulayan Demirci, plaj girişinde kurulu çadırı kaldırdıklarını ama süreci takip edecekleri anlattı.

Bu arada etkinlikte hiçbir pankart ve bayrağın bulunmaması dikkat çekti. Slogan atılmayan etkinlikte hiçbir siyasi söylemde bulunulmadı.

( http://www.batihaber.org/ )

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.