Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İztuzu Plajıyla ilgili dün yaptığı “teslim aldık tasarrufu bizde” açıklamasına tepki gösteren İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Sözcüsü Murat Demirci, bu açıklamanın doğruyu yanıstmadığını söyledi. Demirci, lehlerine alınmış iki mahkeme kararının olduğunu, İztuzu Plajı’nın artık yerel yönetime bırakılması gerektiğini belirtti.

Rıfat Doğan – İleri Haber

Muğla’nın dünyaca ünlü plajı İztuzu’nun Dalçev firmasına devriyle ilgili tartışma da direniş nöbeti de devam ediyor. Son olarak dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdığını belirterek “İztuzu Plajını teslim aldık” dedi. Bu açıklama kafaları karıştırırken İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) Sözcüsü Murat Demirci ise bakanlık açıklamasının doğruyu yansıtmadığını ve konuyla ilgili alınmış iki mahkeme kararı olduğunu kaydetti.

İztuzu Plajı ile ilgili şu ana kadar yaşanan süreç şu şekilde;

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Çevre ve Turizm Vakfı (MUÇEV) arasında imzalanan protokol gereğince İztuzu Plajı Vakfa verildi.

-Muçev, plajı AKP Ortaca Belediye Meclis adayı Ramazan Oruç’un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Dalçev firmasına devretti.

-Ortaca Belediyesi ve İKUP her iki protokole karşı dava açtı ve Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi hem Bakanlık ile Muçev hem de Muçev ile Dalçev arasında imzalanan protokollerin tedbiren durdurulmasına karar verdi.

-Dalçev geçen yıl 29 Aralık Pazartesi gecesi İztuzu Plajı’na kapıları kırarak izinsiz bir şekilde girdi.

-Halk 8 gündür plajda nöbet tutuyor.

Tartışmalar ve nöbet devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu ile ilgili dün bir açıklama yaptı ve şöyle dedi: “29.12.2014 tarihinde 2014/1251 esası ile Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından İztuzu kumsalında bulunan günübirlik alanın tahliyesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı kalktı. Mahkeme kararı doğrultusunda alan teslim alınmış olup, alanla ilgili her türlü tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (TVKGM) ait bulunuyor.”

İKUP SÖZCÜSÜ DEMİR: BAKANLIK AÇIKLAMASI YANILTICI

Bu açıklama ne anlama geliyor, plajı teslim alan bakanlık, Dalçev firmasına teslim mi edecek? İleri’ye açıklama yapan İKUP Sözcüsü Murat Demirci, bakanlığın açıklamasının doğruyu yansıtmadığını ve yanıltıcı olduğunu belirtti. Demirci, Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin lehlerine aldığı iki kararın bakanlığa ulaşmaması sonucu böyle bir açıklama yapılmış olabileceğini söyledi. Bakanlığın konuyla ilgili birkaç gün içinde yeni bir açıklama yapacağını ve açıklamayı düzelteceğine inandığını belirten Demirci, İztuzu’nun teslim alındığına ilişkin bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi.

YEREL YÖNETİME DEVREDİLSİN

Açıklamada geçen “tasarruf hakkı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’ne ait bulunuyor” sözlerini değerlendiren Demirci, “Zaten bizim istediğimizde buydu. Yani plajın koruma altında olması” dedi. Demirci, Bakanlığın yeniden bir ihale yapabileceğini ya da plajı yerel yönetime bırakabileceğini belirterek, isteklerinin yerel yönetime bırakılması yönünde olduğunu kaydetti.

İşte söz konusu iki mahkeme kararı:

10407077_10152960780249407_7147009510045438317_n

10897045_10152960780124407_1405357639418478883_n

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.