Muğla İkinci İdare Mahkemesi, Valilik bünyesindeki MUÇEV’in, Dalyan’daki İztuzu Plajı’nın da aralarında olduğu 14 günübirlik tesisin işletme hakkını almasına izin veren Başbakanlık onayı işleminin yürütmesini durdurdu. Gerekçe, telafisi imkansız zararlar doğuracak olması.

Dünyaca ünlü İztuzu Sahili’nin Boğazağzı Mevkisi’ndeki günübirlik alan ve tesislerin işletme hakkı, Muğla Valiliği bünyesinde kurulan MUÇEV (Muğla Çevre Koruma Vakfı) Turizm Limited Şirketi tarafından İngiliz ortaklı DALÇEV şirketine (Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otel A.Ş.) üç yıllığına kiraya verilmişti.

Çevreciler sevindi.

Alan ve tesislerin ihalesiz kendilerinden alınıp özel bir şirkete verildiğini ileri süren Ortaca Belediyesi’nin Avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş, Temmuz ayında, Muğla İkinci İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
Avukat Ulutaş, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açtığı davada, iki kurum arasındaki protokolde, İztuzu Sahili’nin de aralarında bulunduğu Özel Çevre Koruma statüsündeki 14 ayrı yerin işletmesinin, Muğla Valiliği bünyesindeki MUÇEV’e verilmesine dair onay işleminin yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

Gerekçe: telafisi imkansız zarar

Başvuruyu değerlendiren Muğla İkinci İdare Mahkemesi, telafisi imkansız zararlar doğuracağı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar metninde şu görüşe yer verildi:
“İztuzu günübirlik alan ve tesislerin işletilmesi için MUÇEV şirketi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile bu protokolün imzalanmasının 2012/15 sayılı Başbakanlık genelgesi uyarınca uygun bulunmasına ilişkin 26 Mayıs 2014 günlü, 1345 sayılı Başbakanlık işleminde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmamıştır”

“MUÇEV, yetkisiz kılındı”

Avukat Ulutaş, kararın, İztuzu dışındaki Muğla sınırları içinde bulunan diğer ÖÇK bölgeleri içinde emsal teşkil edeceğini söyledi. Yasalara uygun karar verildiğini dile getiren Ulutaş, şöyle konuştu:
“İztuzu’nun işletilmesiyle ilgili işlem silsilesinin en tepesindeki işlem durduruldu. Haliyle diğer işlemlerde durdurulmuş oluyor. Bunun içinde MUÇEV ile DALÇEV arasındaki kiralama protokolü de var. Mahkeme, MUÇEV’le ilgili kamu tarafından kurulmuş olsa dahi özel şirketlere bu yerleri ihalesiz olarak veremez diyor. Yetkisiz de kılıyor. O nedenle sahilde şu anda hiçbir işlem yapılamaz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni bir idari işlemle bu sorunu, doğadan, halktan yana kamunun işletmesi yönünde çözmesi gerekiyor.”

Kaynak: Al Jazeera

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.