Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’in (Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi) buradaki tesislere girmemesi için İztuzu Kumsalını Kurtarma Platforumu (İKUP) öncülüğündeki grubun nöbeti 6’ncı gününde.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’in (Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi) buradaki tesislere girmemesi için İztuzu Kumsalını Kurtarma Platforumu (İKUP) öncülüğündeki grubun nöbeti 6’ncı güne ulaştı.

İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’in yetkililerinin, geçen 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden oldu. Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin vermedi. Dalyan’a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu’nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve Ortaca Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karaçelik’in de katılımıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar neticesinde sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı.

Sonrasında bazı kitle örgütü temsilcileri ve yaşam hakkı savunucuları, DALÇEV’in tekrar İztuzu’ndaki tesislere girmemesi için yılbaşı gecesinden itibaren plajın girişinde nöbet tutmaya başladı. 6’ncı gününe ulaşan nöbette katılımcı sayısı giderek artmaya başladı. Katılanlar tarafından oluşturulan, eyleme destek verenlerin isimlerinin yer aldıgı panoya yeni isimler eklendi. Katılımcı sayısı 886’ya ulaştı. Anı defteri oluşturuldu, eyleme destek verenler düşüncelerini yazdı. Eyleme destek için gelenler, getirdikleri kek ve kasalar dolusu meyveyi nöbete katalanlarla paylaştı. Ege Yolcu Grubu üyesi yaklaşık 20 motosiklet tutkunu da alanda çadır kurup geceyi burada konaklayarak geçirdi.

HU HU İZTUZU’DAN SEMA GÖSTERİSİ

Yerel sanatçılar Mete Şen ile Gökhan Budak bağlama eşliğinde türküler söyledi. Nöbete destek için gelenler zeybek oynayıp, halay çekti. CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir İle Süha Aldan’ın katıldığı etkinlikler gecenin ilerleye saatlerine kadar sürdü.

İstanbul’dan Dalyan’daki dostlarının yanına yılbaşı tatili için gelen görsel iletişim ve performans sanatçısı Alper Akçay, beraberindeki altı arkadaşının tef ve bağlama çalarak söyledikleri ilahiler eşliğinde Sinem Beşkurt ile sema gösterisi yaptı. Doğaçlama olarak gerçekleştirdikleri bu gösterinin provasını İztuzu Kumsalı’nda yaptıklarını belirten Akçay, “İstanbul’dan buraya dostlarımla birlikte yeni yıla girmek için gelmiştik. İztuzu Plajı ile ilgili bu durumdan haberdar olduk. Plajı görmek için geldiğimizde buradaki kalabalığı gördük. Arkadaşlarımla birlikte ilahiler söyleyerek buradaki dostların direnişine destek olup, danslar ve sema gösterileri yapıp onlara can katacağız” dedi. Çok beğenilen gösteri sonrasında izleyenler gruba bir isim konulmasını istedi. Grubun bundan böyle ‘Hu Hu İztuzu’ olarak anılması konusunda hemfikir olundu.

Etkinlik, İztuzu için 1987 yılından bu yana yapılan mücadeleleri anlatan slayt gösterisinin daha önceki günlerde olduğu gibi izlenmesiyle devam etti.

Dalyan’da yaşayan Hollandalı ekoloji aktivisti emekli İngilizce öğretmeni Maria Joker, “Buraya destek için geldim. Yapılan bu işlem gerçekten çok kötü oldu. Anlamıyorum neden şirketin ismi DALÇEV. Çünkü bunlar çevre dostu değil. Biz buranın eski düzende işletilmesinden yanayız” dedi

Ege Yolcu Motor Grubu Başkanı Nadir Şahin de “İztuzu halkındır halkın elinden kalmalıdır” diyerek şöyle konuştu:

“Bu gece buraya eyleme destek olmak için geldik. Çadırlarımızı kuracağız ve geceyi burada geçireceğiz. Süreci basından takip ediyoruz. Ortaca Belediye Başkanı’nın açıklamalarına ve konuya vakıfız. Başkanın bütün söylediklerine aynen katılıyoruz. İztuzu’nun herhangi bir şirkete ve şahsa verilmesine değil, burada hukuksuz bir ihale süreci var, şikayetimiz sadece bunadır.”

Dalyan’da yerleşik olarak yaşayan İngiliz Liz Lowles da panodaki katılımcılar arasına ismini yazıp, imzaladıktan sonra, “Yıllar önce de burada buna benzer bir eylem başlamıştı. Şimdi de bugün yapılan bu eyleme bizler destek veriyoruz” dedi. (Muğla/DHA)

Süleyman İlter/Cihan Kaya

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.