Dalyan İztuzu Plajı’nın işletmeciliğinin belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesi, ardından da şirket yetkililerinin gece geç saatlerde plaja araçlarla girmesini protesto eden vatandaşlar İztuzu plajı girişindeki bekleyişlerini sürdürüyor.


Plaj girişine kurulan çadırı, CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ziyaret etti. Gece gündüz devam eden eylemlere çeşitli müzik grupları da düzenlenen etkinliklerle destek veriyorlar.


Yaklaşık 2 bin kişilik grup sloganlar atarak kumsala kadar yürüdü. Kumsalda pankartlarla birlikte “İztuzu halkındır halkın kalacak”, “Diren İztuzu”, “Direne direne kazanacağız” gibi sloganlar atan grup daha sonra kumsaldan ayrıldı.


-Partili partisiz herkesi İztuzu’nda gördük.


Muğla CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Murat Atacan, yaptığı açıklamada, eylemi, yaşanan olayı protesto etmek için düzenlediklerini söyledi.


İztuzu plajının özelleştirilmesi kararına karşı olduklarını ifade eden Atacan, “Aslında amacımız 13 ilçenin CHP’li gençlerini burada toplamaktı. Daha sonra Sivil Toplum Kuruluşlarının ve diğer partilerden ciddi desteğiyle güzel bir kalabalık oluştu. İnsanların bu haksızlığa dur diyecek bir harekete ihtiyaçları vardı. Partili partisiz herkesi İztuzu’nda gördük. Bu eyleme destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.


-Üç kişi organize ettik 2 bin kişi olduk


Eylemi sosyal paylaşım sitesinden organize edenlerden Tuğba Özge Musaoğlu ise özelleştirme ile ilgili hukuki sürecin devam ettiğini, sürece göre eylemlere yön vereceklerini belirtti.


Musaoğlu, eyleme katılanların parti kimliklerini bir kenara bıraktığını dile getirdi.


İztuzu işletmesini belediyenin yapması kaplumbağaların da korunması açısından çok önemli olduğunu ifade eden Musaoğlu şunları kaydetti: “Bu işi ilk olarak 3 kişi organize ettik. Sonra 5 oldu, daha sonra sayımız 2 bin kişiye ulaştı. Bir araya gelerek çoğaldık ve ses getirdik. Biz buraya sabah 8’de girip akşam 20.00’de çıkıyorduk. Kumsaldaki kaplumbağaların yumurtladığı alana havlu bile sermiyorduk. Sonra bir sabah kalktığımızda kumsala iş makinalarının girdiğini öğrendik. Burası bizimdi ve böyle devam etmesini istiyoruz. Çünkü buraya en iyi bakacak olan yöre halkıdır. Biz sadece gençlerin de bir sesi olduğunu ve İztuzu’na sahip çıktığını belirtmek için buradayız.”


-İztuzu’na müdahale, Muğla’nın turizmine, ekonomisine ve insanların sağlıklı çevrede yaşama hakkına müdahale etmek demektir


CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, yaptığı açıklamada, çevrede yaşama hakkını korumanın hem devletin hem de her vatandaşın ödev ve görevi olduğunu söyledi.


Vatandaşın sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını Anayasanın 5. ve 56. maddesi uyarınca üstlenen devletin yerine getirmediğini iddia eden Tanal şunları kaydetti: “Bunu şiddetle ayıplıyor ve kınıyorum. Burada asıl devletin yapması gereken çevrenin korunması ve geliştirmesini sizler yapıyorsunuz. Aslında bu devletin görevidir. Bizler Avrupa Birliği’ne (AB) girmek isteyen bir ülke olarak AB yönergeleri uyarınca doğal yaşama ayrılmış olan ve özel koruma alanına alınmış olan yerlerin kötüleşmemesi açısından o yönergeyi kabul etmiş durumdayız. Maalesef şu anda Avrupa Birliği’nin yönergelerine de aykırı bir durum söz konusu.”


Tanal, İztuzu’nda yapılanlarla hukukun ayaklar altına alındığını ve katledildiğini savundu.


Bu eyleme katılan ve destek veren herkese siyasi parti ayrımı gözetmeksizin teşekkür eden Tanal, “Bizim çevreden başka gidecek yerimiz yok. İztuzu’na müdahale etmek Muğla’nın turizmine, ekonomisine ve insanların sağlıklı çevrede yaşama hakkına müdahale etmek demektir. Burada bu müdahale insan haklarına müdahale anlamına gelir. Bu ihlalin karşısında hepimiz dikileceğiz ve mücadeleye devam edeceğiz” dedi.


-Talancılara izin vermeyeceğiz


Muğla’da büyük bir doğa katliamı ve tabiat talanı olduğunu iddia eden MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ise “Burada yapılan ihale baştan aşağı saçmalıklarla dolu. Bunları mecliste haykırmaya devam edeceğiz. Muğla’yı bilen herkesin İztuzu’na sahip çıkacağına eminim. Talancılara izin vermeyeceğiz” diye konuştu.


-İztuzu plajı girişindeki bekleyiş, 29 Aralık 2014 Pazartesi gecesi, DALÇEV şirketine ait araçların İztuzu kumsalına girmesi, traktörlerle getirilen jeneratörlerin ve iş makinesinin plaja girerken engellenmesi ile başlamıştı.

(Ege Haber)

Share The Story

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.